הפרת זכויות יוצרים באינטרנט

אחת המטרות העיקריות של זכויות יוצרים היא שמירה על זכויותיהם של יוצרי קניין רוחני ,תוך הגבלת השימוש החופשי ע"י כלל הציבור.

אחד המקומות בהם ישנה בעיתיות לשמור ולפקח על זכויות יוצרים הוא הרשת. בנוסף, הבעיתיות בעניין זכויות יוצרים קשורה לכך כי יש מקרים בהם השימוש בחומרים המוגנים ע"י זכויות יוצרים מותר, גם ללא אישור רשמי. שימוש זה מוגדר כ"שימוש הוגן" והוא כולל בתוכו שימוש שמקדם אינטרסים ציבוריים (למשל ביקורות, מחקרים אקדמים, חינוך ועוד). רק שימוש שנועד ליצירת רווחים או למטרת מסחר מהווה הפרת זכויות היוצרים .

חשוב לזכור כי כול אתר שעלה לאויר מוגן ע"י זכויות יוצרים , גם במצב ואין את הסימן שמראה זאת. זכויות היוצרים הן על כול תוכן האתר, התמונות והגרפיקה. יחד עם זאת, ממולץ לכל בעל אתר להירשם בארגון מורשה לכך. במידה ובעל האתר אינו רשום לשום ארגון ומתרחשת הפרה של זכויות יוצרים , חובת ההוכחה היא על בעל האתר. אולם, במקרה ובעל האתר רשום, היכולת להוכיח כי התרחש כאן מקרה של הפרת זכויות יוצרים קל הרבה יותר.

גם לגולשים ברשת שמעוניינים להשתמש בחומר האתר מומלץ לודא כי לא מתרחשת הפרת זכויות יוצרים. במידה וזה קורה הם נתונים תחת סכנת תביעה משפטית. סכומי ה פיצויים שהם עלולים להידרש לשלם יכולים להגיע לסכומים מאוד גבוהים.

מאחר והאינטרנט הפך להיות לכלי דומיננטי מאוד בחיי היום יום שלנו, מומלץ על כול אחד מאיתנו להיות בקיא בחוקיו. כמו שאנו יודעים כי אסור לקחת ממתק מחנות מבלי לשלם עליו, כך גם באתרי האינטרנט השונים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *