רשלנות רפואית

רשלנות רפואית בהגדרתה הינה סטייה של הרופא ממקצועיותו תוך כדי סיכון וגרימת נזק למטופל. רשלנות רפואית הינה סוג של רשלנות בגינה ניתן להגיש תביעה אזרחית בגין עוולת רשלנות מכוח החקיקה והפסיקה בדיני נזיקין.

המפגש הרפואי הינו מפגש בין מומחה לרפואה, שעושה שימוש בידע מקצועי לבין אדם הזקוק לעזרתו. התקשורת בין רופא למטופל היא רכיב משמעותי ביחסים בין שני הצדדים, ובכוחה להשפיע על שביעות רצון של מטופל, הבנה ומילוי ההוראות הטיפוליות, הצלחת הטיפול בסרטן, והפחתת תביעות נגד רופאים. עם זאת, אפילו קיום של ערוץ תקשורת פתוח ורגישות של הרופא למצוקת החולה אינה מגנה באופן מוחלט מפני מקרים של רשלנות רפואית , ולצערנו אנו עדים לכך שהתופעה של רשלנות רפואית רק הולכת ומתרחבת.

הסיבות לעלייה בכמות התביעות נגד רשלנות רפואית של רופאים נעוצות בשינויים סוציו-תרבותיים של העשורים האחרונים. ראשית, עקב שינויים טכנולוגיים ונגישות למקורות מידע, יותר ויותר מטופלים יודעים הרבה על מצבם הרפואי ועל דרכי הטיפול בו. שנית, הסיפורים על רשלנות רפואית שמובאים בתקשורת ההמונים בשל שיקולי רייטינג מקבעים במוחם של האנשים את אזלת ידם של הרופאים, ובכך מעלות את מעמד התביעות בגין רשלנות רפואית למעמד של סטטוס קוו. בשל גורמים אלו מעמד הרופא השתנה, והמטופל, שהינו צרכן לכל דבר, בודק אפשרויות טיפול אצל רופאים שונים ומשווה חוות דעת.

כמובן שתהליכים אלו מסייעים למטופל לעמוד על זכויותיו, אבל מאידך הם מובילים גם לכך שהרפואה נוקטת עמדה מתגוננת ובירוקרטית, לעיתים על חשבון טיפול מהיר ויעיל. בימינו גם מטופלים וגם רופאים פונים להיוועצות אצל עורך דין רשלנות רפואית ב משרד עורכי דין . בשל השינויים הסוציו-תרבותיים והכוחות הכלכליים שמובילים אף למדיקליזציה, התחום של רשלנות רפואית כתחום עיסוק התרחב מאוד, ומאוד רווחי בימינו להיות עורך דין בתחום של רשלנות רפואית עורכי דין רבים מודעים לכך ופונים לתחום זה. נשאלת השאלה האם עמידה איתנה של הציבור על זכותו לטיפול רפואי נאות תוך שימוש בתביעות רבות בגין רשלנות רפואית גוברת על תוצאתה- סירוסה של המערכת הרפואית .

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *